processing...

Instytut Polski w Düsseldorfie z Galerią Arsenał – Wesołych Świąt

Instytut Polski w Düsseldorfie

2013-12-11

Do 15 stycznia w Instytucie Polskim w Düsseldorfie można oglądać wystawę przygotowaną przez Galerię Arsenał w Białymstoku pt. Wesołych Świąt po raz drugi. W ramach ekspozycji swoje prace prezentują Dorota Podlaska, Elżbieta Jabłońska, Monika Drożyńska, Mirosław Maszlanko.

Wystawa „Wesołych Świąt po raz drugi”, Instytut Polski w Düsseldorfie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pierwsza odsłona wystawy Wesołych Świat miała miejsce w Galerii Arsenał w grudniu 2005 roku. Po 8 latach na zaproszenie Instytutu Polskiego w Düsseldorfie po raz drugi przygotowujemy wystawę na ten temat. Po raz kolejny wespół z artystami poddajemy refleksji czym są dla nas Święta Bożego Narodzenia. Sztuka, przez wieki ściśle związana z religią, dziś nie zawsze znajduje z nią płaszczyzny porozumienia. Polska sztuka współczesna krytycznie i z pewnym dystansem komentuje religijność Polaków. Sam temat Świąt jest zbanalizowany – dawno temu przepracowany przez historię sztuki, a dziś wchodzący w wymiar komercyjny z trudem opiera się opakowanie Świąt w błyszczący papierek komercji.

Wspólnie z Instytutem Polskim organizatorzy zaprosili czterech polskich artystów, by w przedświątecznym czasie podzielili się z nami swoimi emocjami na temat świąt. Troje z zaproszonych artystów nie utożsamia Świąt z religią, ale z rodziną, ciepłem i przyjaźnią, czynieniem dobra, odnajdywaniem porozumienia, dialogiem kultur, a epatując sentymentalnym stereotypem obnażają go i oswajają.

PREZENTOWANE PRACE

Czy twój umysł jest pełen dobroci?
Instytut Polski w Düsseldorfie z Galerią Arsenał – Wesołych Świąt
Instytut Polski w Düsseldorfie z Galerią Arsenał – Wesołych Świąt