processing...

83 kelnerów i pomocnik

Galeria Atlas Sztuki, Łódź

2006

W ATLASIE SZTUKI, w którym konsekwentnie pokazujemy wszystko to co interesujące we współczesnej sztuce, nadszedł czas na prezentację twórczości Elżbiety Jabłońskiej. Artystki wszechstronnej, która obok działań typu performance zajmuje się malarstwem, rysunkiem, fotografią, grafiką czy też instalacją. Poza działalnością artystyczną Jabłońska, adiunkt ze stopniem naukowym doktora - mieszkając w Bydgoszczy - prowadzi zajęcia ze studentami na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu.

W twórczości inspirowanej kulturą masową, o czym pisze Maria Morzuch, artystka szczególne miejsce poświęca kobiecie i jej roli. W interesującej rozmowie z Tomaszem Załuskim Elżbieta Jabłońska zaznacza jednak, że "kontekst feministyczny czy postfeministyczny nie odgrywa żadnej roli ani w sposobie projektowania, ani późniejszego odczytywania przeze mnie własnych realizacji. Trudno mi w ogóle zaakceptować sytuację takiego jednoznacznego przypisywania prac do bardzo określonych nurtów".

Niejednoznaczność to ważny aspekt przygotowanego dla ATLASA Sztuki projektu. W prezentacji tej szczególny jest dzień otwarcia wystawy. Dzień, o którym artystka mówi, że jest "charakterystycznym rodzajem święta". Zainspirowana przebiegiem wernisażu, otwarta na kwestie społeczne artystka zamierza poddać to święto wszechstronnemu oglądowi. Maria Poprzęcka w bardzo ciekawym tekście, nie tyle o Elżbiecie Jabłońskiej, ile o ceremonii wernisażu, pyta: "Czy to happening, jakich wiele? Pomysł na wernisaż 'inny niż wszystkie'? Przewrotny koncept? Wszystko po trosze, ale jednak coś innego i coś więcej". Artystka proponuje złożoną grę pomiędzy "otwartością" i "zamkniętością", pomiędzy "zewnętrzem" i "wnętrzem", grę, w której przewidziała dla uczestników niespodzianki: uczucie niestabilności, zagrożenia i dyskomfortu. Ciekawe jak grupa około 500 osób, zwykle przychodzących w wieczór otwarcia wystawy do ATLASA Sztuki, przeżyje to święto wernisażu, którego swoistej dekonstrukcji chce wobec nas, widzów, dokonać Elżbieta Jabłońska w swoim autorskim projekcie.

Jacek Michalak

http://www.atlassztuki.pl/18.html
http://www.atlassztuki.pl/pdf/katalog_18.pdf

PREZENTOWANE PRACE

83 kelnerów i pomocnik
02
01