processing...

Nowe Życie

Muzeum Współczesne (Wrocław)

2018-08-08

Nowe Życie – to neonowy napis znaleziony przez artystkę w 2005 roku w niewielkiej miejscowości pod Bydgoszczą. Rekonstrukcja warstwy świetlnej, wymiana części elektrycznych i ponowne uruchomienie obiektu nastąpiło w roku 2009 przy udziale kilku polskich galerii. Od tego momentu neon, w charakterze pracy artystycznej, podróżuje z miejsca na miejsce, inicjując nowe zdarzenia. Był wielokrotnie eksponowany w przestrzeni publicznej, instytucjach, galeriach i muzeach, zawsze dookreślając je symboliczną treścią zawartą w tym prostym przekazie.
 
Biały neon na starej zardzewiałej konstrukcji jest symbolem „zreanimowanej” idei, która doskonale wpisuje się w różne konteksty. Jest również kontynuacją działań, związanych z odnajdywaniem treści w rzeczywistości potocznej i przenoszeniem ich w obszar sztuki. Tytułowe Nowe Życie nie musi oznaczać rewolucji, przewrotu, niekoniecznie wiąże się z końcem. Może zdarzyć się wszędzie i o każdej porze. Chodzi o postawienie się w stan gotowości do zmiany, otwarcia na nieznane, poszukiwania nowych rozwiązań dla siebie, ale też dla miejsc, które tracą swoje znaczenie.
 
Jedną z ważniejszych form prezentacji, była podróż neonu na wystawę COMMON AFFAIRS. REVISITING THE VIEWS AWARD – CONTEMPORARY ART FROM POLAND w roku 2016, przygotowanej przez Zachętę – Narodową Galerię Sztuki, Deutsche Bank KunstHalle oraz Polnisches Institut Berlin. Transport pracy odbył się drogą wodną na statku Łokietek. Ta wyjątkowa, trwająca 6 dni podróż, w której uczestniczyła autorka, została zarejestrowana w formie filmu oraz zdjęć. Filmowa dokumentacja podróży, stanowi odrębną, autonomiczną formę, która umożliwia publiczności 45 minutową obserwację zmieniającego się krajobrazu, widzianego z perspektywy rzeki. Zarówno obraz jak i towarzyszący mu dźwięk, w wykonaniu Wojtka Kotwickiego stanowią spontaniczny, wrażeniowy zapis tej niespełna tygodniowej podróży.
 
 
Podczas wieczornej projekcji, ponownie udamy się w podróż po Polsce z Elżbietą Jabłońską. Spotkanie rozpoczniemy od rozmowy z artystką, a pokazowi filmu będzie towarzyszyć muzyka na żywo w wykonaniu Wojciecha Kotwickiego (więcej informacji).
 
 
Projekcja odbędzie się w przestrzeni Nieużytków sztuki – muzealnego ogrodu, którego działalność zainicjowaliśmy cztery lata temu wraz z Elżbietą Jabłońską.

PREZENTOWANE PRACE

Nowe Życie
Nowe Życie
Nowe Życie
Nowe Życie
Nowe Życie
Nowe Życie