processing...

Motherhood

Visual Culture Research Center, Kijów

2015-03-06

Wystawa Macierzyństwo / Материнство / Motherhood proponuje feministyczne spojrzenie na tradycyjnie postrzegane „role” kobiety jako tej, która rodzi, pielęgnuje i wychowuje dziecko. Macierzyństwo uważane jest za coś „naturalnego”, swego rodzaju „funkcję”, do wypełnienia której zobowiązana jest kobieta. Kobiety wykonują wiele skomplikowanych zadań jednocześnie, ale wszystkie one nie są postrzegane jako wysiłek, a byłyby gdyby chodziło o prace zawodową.

Czym jest doświadczenie macierzyństwa? Ile wysiłku musi włożyć kobieta w „proces stwarzania i rozwoju nowego człowieka”? I jakie oceny wysiłkowi temu wystawia społeczeństwo? Jak motyw macierzyństwa ujawnia się w pracach artystek w kontekście tego, że narodziny dziecka często zmuszają do odłożenia pracy artystycznej na drugi plan? Te i wiele innych pytań stawiają w swoich pracach artystki z Ukrainy, Polski, Rosji, Mołdawii, Węgier, Austrii i Szwecji.

Analizując rolę i status matek w społeczeństwie wystawa pokazuje macierzyństwo jako trudną fizycznie i psychicznie pracę, bez której nie było by nas wszystkich. Pokazuje też, że kwestie związane z cielesnością macierzyństwa i rozrodczości kobiet często są w debacie publicznej tematami tabu.

PREZENTOWANE PRACE

Supermatka
Motherhood
Motherhood