processing...

Schody

Instytut Polski w Kijowie, Galeria Labirynt Lublin

2014-09-19

Schody” to akcja artystyczna zorganizowana w przestrzeni miejskiej Kijowa przez Galerię Labirynt w Lublinie i Instytut Polski w Kijowie. W dniach 19-20.09.2014 na ulicy Iwana Franki odbędą się działania artystów z Polski i Ukrainy: Janusza Bałdygi, Elżbiety Jabłońskiej, Jadwigi Sawickiej, grupy R.E.P. oraz TanzLaboratorium.

Celem akcji jest nawiązanie komunikacji artystycznej między artystami z Polski i Ukrainy oraz mieszkańcami miasta. Chcielibyśmy, aby sztuka, wychodząc poza galerię w otwartą przestrzeń miasta, zachęcała do namysłu nad jej rolą, pobudzała do refleksji, stała się bliższa publiczności. Zaproszeni artyści wykonają działania efemeryczne, które wpiszą się w sytuację ulicy i pozwolą inaczej spojrzeć na otoczenie. Każdy z zaproszonych artystów zaprezentuje inną strategię artystyczną, odbędą się akcje zarówno indywidualne, jak i grupowe. Działania artystów wpiszą się w tkankę miasta, tak by jej nie naruszać, nie rozbijać struktury zastanego krajobrazu, a jedynie wydobywać jego cechy i ujawniać znaczenia. Organizowanie wydarzeń artystycznych, podczas gdy w Ukrainie Wschodniej giną ludzie, bierze się z przekonania, że w trakcie wielkiego napięcia i wysiłku można również proponować zachowania inne niż czysto użytkowe i praktyczne. Sztuka tym bardziej nie służy rozrywce, lecz samopoznaniu.

Inspiracja
Inspiracją projektu „Schody” był pomysł Elżbiety Jabłońskiej, polegający na wymianie zniszczonej poręczy biegnącej wzdłuż schodów znajdujących się u zbiegu ulic Iwana Franki i Jarosławiw Wał. Poręcz zmieni się w obiekt artystyczny. Artystka pomyślała o wzmocnieniu jej pierwotnych funkcji jako obiektu związanego z bezpieczeństwem – można się o niego oprzeć, można się na nim ogrzać, oddziela, chroni przed ruchliwą ulicą i pośliźnięciem. Jest związany z ludźmi, którzy mieszkają i chodzą. „Poręcz” odnosi się do życia ludności cywilnej w mieście, ale o poręcz opierają się również działacze kultury, którzy podczas Majdanu zimą 2014 okupowali mieszczące się tu Ministerstwo Kultury Ukrainy, jak i starzy i nowi urzędnicy ministerialni. Nowa Poręcz jeszcze nie istnieje, ale już włożono w nią wiele pracy. Iwan Melnyczuk – architekt i artysta zajmuje się konstrukcją, planowaniem, wyborem materiałów i – wspólnie z IP- kontaktem z władzami. Sześcioro literatów i literatek: Sofija Andruchowycz , Łeś Bełej, Tania Malarczuk, Dzwinka Matijasz, Ostap Sływyńskij i Ołeksandr Uszkałow napisało wiersze z myślą o tym, że zostaną one wygrawerowane na poręczy specjalnie zaprojektowaną czcionką. O projekcie poręczy będzie można się dowiedzieć na spotkaniu z Elą Jabłońską, które odbędzie się 19 września o godz. 17.30 w bibliotece im. Adama Mickiewicza.

PREZENTOWANE PRACE

Poręcz
Schody
Schody