processing...

Aneks

Galeria Monopol, Warszawa

2014

Pokażemy nowe prace Elżbiety Jabłońskiej i Doroty Podlaskiej inspirowane wystawą Marii Pinińskiej-Bereś i Jerzego Beresia.
Neon Elżbiety Jabłońskiej nawiązuje do akcji Marii Pinińskiej Bereś “Transparent”. Przez użycie nowego medium, kameralny performance krakowskiej artystki z 1980 roku nabiera nowego, “miejskiego” charakteru i otwiera wystawę na to co toczy się poza ścianami galerii. Zachowując subtelności pracy Pinińskiej-Bereś, Elżbieta Jabłońska odnosi się do kontekstu nowego miejsca: blok, w którym mieści się galeria Monopol jeszcze do niedawna znany był z neonów reklamujących usługi seksualne świadczone przez kobiety w mieszkaniach.
Dorota Podlaska zaprosi publiczność do aktywnego udziału w swojej akcji ”Uczta dla dwojga”. Choć tytuł również odnosi się do pracy Marii Pinińskiej-Bereś, sama sytuacja zainspirowan została relacjami, tymi prywatnymi, jak i artystycznymi obu twórców prezentowanych na wystawie. Akcja Podlaskiej stawia jednocześnie pytanie o naturę związków międzyludzkich w ogóle: “Dwie osoby, dwie potrawy, dwa kolory - posągowy brąz i frywolny róż. Słodyczi gorycz, obowiązek i przyjemność, wybór pomiędzy poświęceniem i egoizmem. Od miłości do nienawiści i z powrotem.” (D. Podlaska) Inspiracją dla wspólnej wystawy Marii Pinińskiej-Bereś i Jerzego Beresia była zauważalna dysproporcja w docenianiu twórczości tych artystów w trakcie ich życia. Choć dziś oboje określani są jako twórcy wybitni, to Jerzy Bereś już od lat 70 XX w. uważany był za jednego z najważniejszych przedstawicieli sztuki zaangażowanej w Polsce. Prace Marii Pinińskiej-Bereś dopiero na fali sztuki postfeministycznej zaczęły zyskiwać pełne uznanie. Dziś jej subtelna ironia dystans wydają się być równie adekwatnym językiem w mówieniu nie tylko o roli kobiety, ale też o relacjach międzyludzkich, polityce i sztuce. Obie zaproszone do “aneksu” artystki łączy takie właśnie podejście, jak też uważna obserwacja rzeczywistości, szczególnie tej najbliższej i chęć interakcji z drugim człowiekiem.

PREZENTOWANE PRACE

Różowy
Aneks
Aneks
Aneks
Aneks