processing...

Na zachęte do muzeum – Naruszenie

Muzeum Sztuki Łódź

2013

Wystawa prezentuje kolekcję zebraną przez Łódzkie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych od momentu jego powstania w 2004 roku do dzisiaj. Towarzystwo tworzyło swoje zbiory tak, aby korespondowały one z kolekcją Muzeum Sztuki w Łodzi i ją uzupełniały. Efektem jest wyjątkowo spójna merytorycznie kolekcja.

Łódzkie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych powstało w 2004 roku w odpowiedzi na ogłoszony przez Ministerstwo Kultury Narodowy Program Kultury „Znaki Czasu”. Program przewidziany był jako zachęta do powstawania regionalnych, obywatelskich stowarzyszeń, gromadzących kolekcje sztuki współczesnej. Autorem idei był ówczesny minister, Waldemar Dąbrowski. Kolekcje miały być finansowane kwotami pozyskanymi od sponsorów oraz ze środków wyasygnowanych przez Ministerstwo. Dzięki temu w większości województw powstały tzw. „Zachęty” – Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych.

Członkowie Łódzkiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych trafili na sytuację szczególną – kolekcja miała powstawać w mieście, w którym od przeszło siedemdziesięciu lat istniało jedyne wówczas w Polsce muzeum, gromadzące sztukę współczesną. Założeniem Towarzystwa było ukształtowanie kolekcji komplementarnej do tej istniejącej, rozwijającej i dopowiadającej te wątki, które w zbiorach Muzeum były istotne. Do tworzenia kolekcji zaproszono grono ekspertów, w którym znaleźli się krytycy i historycy sztuki: Dorota Jarecka, Dorota Monkiewicz, Maria Morzuch, Grzegorz Musiał, Paweł Sosnowski, a od 2007 roku – Jarosław Suchan.

PREZENTOWANE PRACE

Naruszenie