processing...

Drzewko marzeń

Polin MHŻP – otwarcie, Warszawa

2013

Podczas dni otwartych w Muzeum Historii Żydów Polskich (20-21 kwietnia 2013 roku), kiedy budynek muzeum po raz pierwszy otworzył się dla publiczności, zaprosiliśmy pierwszych zwiedzających do podzielenia się swoimi wizjami i oczekiwaniami związanymi z muzeum.

Muzealne „drzewko marzeń”, choć wychodzące od idei znanych i funkcjonujących w innych muzeach „ksiąg gości”, „ścian wpisów”, „drzewek życzeń”, zostało wykonane w sposób szczególny. W holu muzeum zostały ułożone kijki – stos niemych patyczków, które ożywiane były przez gest zwiedzających. Goście zawieszali na nich karteczki ze swoimi życzeniami, marzeniami, sugestiami dla muzeum, a następnie ustawiali pod ścianą krzywoliniową w głównym holu budynku. Połączenie tego symbolicznego gestu wsparcia i osobistego aktu refleksji z monumentalną architekturą budynku podkreśliło szczególną wymowę instalacji.

Pojedyncze myśli, spisane i złożone przez zwiedzających pod muzealną ścianą, przerodziły się w las niezwykle różnorodnych marzeń, wizji, oczekiwań, osobistych i mających szerszy wymiar kontekstowych refleksji, które wyzwolił w zwiedzających pierwszy kontakt z nowo otwartym muzeum. Liczymy na stałe budowanie i odkrywanie wraz z naszymi gośćmi „mojego”, „naszego”, indywidualnego i wspólnego wymiaru muzeum.

Koncepcja projektu: Ewa Chomicka, Elżbieta Jabłońska
Wykonanie: Ewa Chomicka, Dagmara Mańka-Wizor

PREZENTOWANE PRACE

83 kelnerów i pomocnik
Drzewko marzeń