processing...

NOWE ŻYCIE. WYSTAWA DLA NAJMŁODSZYCH

CSW Kronika, Bytom

2013

kuratorka: Agata Tecl
organizacja: Agata Gomolińska-Senczenko i Martyna Tecl-Reibel

19 sierpnia - 23 sierpnia Wakacyjna Świetlica Sztuki:
Praktyki miejskie - warsztaty ruchowe w przestrzeni miejskiej dla młodzieży gimnazjalnej i licealnej.
prowadzenie: Mateusz Czekaj

Kilka lat temu w Trzeciewcu - wsi położonej niedaleko Bydgoszczy - polska artystka Elżbieta Jabłońska znalazła neon Nowe Życie, który w latach 70. oświetlał działającą tam Rolniczą Spółdzielnię Produkcyjną. Takich miejsc było wówczas wiele. Na środku pól stały zakłady produkcyjne, na które składały się budynki biurowe i pomieszczenia gospodarcze, gdzie pracowali ludzie z okolicznych wsi i małych miasteczek. Pozostały po nich ślady - zniszczone pustostany, niedziałające maszyny, nic dzisiaj nie znaczące szyldy. W 2010 r. Elżbiecie Jabłońskiej udało się przejąć podniszczony neon spółdzielni z Trzeciewca i nadać mu nowe życie.

Od tamtej pory neon w charakterze pracy artystycznej podróżuje z miejsca na miejsce, inicjując nowe zdarzenia. Do Bytomia neon przyjedzie z Lublina i zostanie ustawiony przy byłej kopalni Rozbark - w miejscu, w którym niegdyś umieszczona była nazwa kopalni. Stanowić będzie jedną z prac zaprezentowanych w ramach tegorocznej wystawy dla młodszego odbiorcy (i nie tylko!). Nazwa neonu, będąca jednocześnie tytułem całego projektu, została potraktowana jako punkt wyjścia dla szeregu działań artystycznych i dyskusji dotyczących szeroko rozumianego tematu zmiany. Efektem są prace zrealizowane we współpracy artystów z dziećmi.

Tytułowe Nowe Życie nie musi oznaczać rewolucji, przewrotu, niekoniecznie wiąże się z końcem. Może zdarzyć się wszędzie i o każdej porze. Chodzi o postawienie się w stan gotowości do zmiany, otwarcia na nieznane, poszukiwania nowych rozwiązań dla siebie, ale też dla miejsc, które tracą swoje znaczenie. Kluczowym tematem wystawy stało się zainicjowanie nowych stylów życia i wskazanie rozwiązań (możliwych i niemożliwych) dla miast dalekich od doskonałości. Dzieci wspólnie z artystami szukały inspiracji w kosmosie i pod ziemią, na zapisanych murach i pobliskich podwórkach, miejscach znanych i lubianych, ale także w opuszczonych ruinach.

W tym roku po raz pierwszy w warsztatach prowadzonych przez artystów uczestniczyły nie tylko dzieci i młodzież z Polski, ale także mieszkańcy postindustrialnego walijskiego regionu Rhondda Valley oraz przesiedleńcy z Abchazji i Osetii Południowej mieszkający w tymczasowych osiedlach znajdujących się w pobliżu stolicy Gruzji - Tibilisi i w małej wiosce Shahumian.

PREZENTOWANE PRACE

Nowe Życie
NOWE ŻYCIE. WYSTAWA DLA NAJMŁODSZYCH
NOWE ŻYCIE. WYSTAWA DLA NAJMŁODSZYCH
NOWE ŻYCIE. WYSTAWA DLA NAJMŁODSZYCH
NOWE ŻYCIE. WYSTAWA DLA NAJMŁODSZYCH